• 97/01/19 - 08:03
  • 79
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه

نگاهی به پژوهش و نوآوری با رویکرد نظم و انضباط با هدف تحقق شعار ملی حمایت از کالای ایرانی در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

 

چکیده:

توسعه فرهنگ تحقیق و  پژوهش  و نهادینه کردن آن در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز فارغ از  نقاط ضعف در  این زمینه، استفاده مفید و موثر از ظرفیت‌های موجود کارکنان این معاونت ضمن تحقق شعار سال«حمایت از کالای ایرانی»، باعث پیشرفت و ارتقای عملکرد معاونت، رفع مشکلات مراجعان و در نتیجه رضایت شهروندی را به دنبال خواهد داشت.

 

کلمات کلیدی: نظم و انضباط- حمایت از کالای ایرانی- نقش تحقیق و پژوهش- معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز- رفع دغدغه مردم

 

مقدمه:

بدون تردیدرکن و محوراصلی و اساسی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، منابع و سرمایه انسانی آن محسوب می‌شود، لذا توسعه این معاونت منوط به استفاده بهینه، مطلوب و کارآمد ازمنابع و به ویژه نیروی انسانی آن است.

همچنین باید تاکید کرد که بهترین سیستم و دستگاه ها بدون ایجاد زمینه مناسب در نیروی انسانی خود نمی توانند برنامه‌های خود را به سرانجام برسانند و نکته حائز اهمیت دیگر این موضوع آن است که نفس برنامه متکی به نوعی نظم و انضباط است.

از سوی دیگر، مجموعه رفتار های افراد در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعم از معاون، مدیران و تمامی کارکنان آن مجموعه، رفتار سازمانی وآن نیز رفتار اجتماعی، از جمله نظم وانضباط اجتماعی را شکل می‌دهد. به عبارت دیگر، نظم و انضباط اجتماعی، حاصل نظم وانضباط فردی افراد در نظام اجتماعی است. ساده ترین و قابل فهمترین تفسیر از نظم و انضباط اجتماعی این است که هرکس، در هر جا و در هر کار، وظیفه خود را به درستی و با رعایت نظم، قاعده و قانون انجام دهد.

البته به صراحت باید اذعان کرد که برای ایجاد و حاکمیت نظم و انضباط اجتماعی درمعاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، در کنار کار فرهنگی و اطلاع رسانی به شهروندان در زمینه غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و ...، می بایست از طریق بررسی علمی و شناسایی ارتباط عوامل مختلف با این پدیده اجتماعی، به استقرار و نهادینه ساختن آن کمک کرد.

قطعا شاید به دلیل اهمیت این موضوع امسال معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با هم اندیشی و تشکیل اتاق فکر مدیران آن مجموعه  و باتوجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری این مهم را به عنوان «پژوهش و نوآوری با رویکرد نظم و انضباط با هدف تحقق شعار ملی حمایت از کالای ایرانی در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز» مطرح کرد.

مدیریت پژوهش

بی شک نقش تحقیق و پژوهش با رویکرد نظم و انضباط در پیشرفت معاونت موثر است اما از همه مهمتر نقش مدیریت این پژوهش است که بیش از همه مهمتر به نظر می رسد زیرا بدون مدیربت این موضوع هرچند کارهای پژوهشی بسیاری از کارکنان با توانایی عملیاتی و اجرایی کردن آنها وجود داشته باشد اما راه به جایی نخواهند برد.

در واقع در واقع پیاده سازی موفقیت آمیز این استراتژی مهم یعنی پژوهش و نوآوری با رویکرد نظم و انضباط با هدف

تحقق شعار ملی حمایت از کالای ایرانی  مستلزم این است که عوامل مختلفی شامل نیاز سنجی، برنامه ریزی، تامین منابع، نظارت، استفاده از نتایج و حمایت از تحقیق و پژوهش کارکنان، فرهنگ سازمانی و سازمان دهی می باشد.

البته برای رسیدن به این مهم ویژگی های خاصی وجود دارد از جمله برخورداری از انسجام و هماهنگی لازم،  عدم وجود شکاف و ناهماهنگی در بین این عوامل که مانع پیاده سازی موفقیت آمیز استراتژی مدیریت پژوهش می شود.

تشکیل کارگروه تحقیق در موضوع تحقق شعار سال

همچنین از مهم‌ترین راه کارهای ایجاد و تقویت نظم و انضباط در معاونت غذا و داروی دانشگاه اهواز در زمینه تحقیق با هدف تحقق شعار سال علاوه بر ارائه ایده های نو که با هم اندییشی و هم فکری خلق می شود باید تیم های اختصاصی در این زمینه تشکیل داد یعنی کارگروه تحقیق در یک موضوع.

ثانیا برای نگارش و عمیلیاتی کردن یک پژوهش در معاونت غذا و داروی اهواز ابتدا باید با شناسایی مشکلات مراجعه کنندگان به این معاونت و اخذ نظرات و پیشنهادهای این مراجعه کنندگان ضمن بررسی دقیق موضوع با سیاست های سازمان با هم اندیشی و همفکری به رفع دغدغه های این مراجعه کنندگان پاسخ داد البته به نظر می رسد می بایست بیشتر کارهای مراجعه کنندگان را الکترونیکی کرد تا از مراجعه به این معاونت و ایجاد زحمت برای آنها جلوگیری کرد.

اهمیت پژوهش در پیشرفت معاونت

ناگفته نماند که نوع و سطح فعالیت‌های پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود. موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه در زمینع غذا و دارو و ... به گونه‌ای به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد.

در واقع پژوهش یکی از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می‌آید. چنانچه پژوهشی صورت نگیرد، دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار رکود می شود.، همچنین بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود.

همه آنچه به عنوان پیشرفت علوم در دوره‌های گوناگون تاریخ می‌شناسیم، حاصل تلاش افرادی است که در کار خود رویکردی پژوهشی داشته‌اند و ذهن پرسشگرشان همواره محرکی برای فعالیت‌های پژوهشی آنان بوده است.

البته باید تاکید شود که پژوهش می‌تواند جلوی بسیاری از دوباره کاری‌ها، اتلاف وقت و بودجه را بگیرد.

هر قدر موضوعی بزرگتر و بااهمیت‌تر باشد نیاز به پژوهش برای تصمیم‌گیری درباره اجرای آن بیشتر است. این کار، ریسک تصمیم و اجرا را به حداقل می‌رساند.

 برای برنامه ریزی بلند مدت نیز نیاز به تحقیقات بیشتر است. در صورتی که برنامه ریزی فاقد پشتوانه تحقیقاتی باشد و به طور همه جانبه پیش از آغاز مورد بررسی قرار نگرفته باشد، به یقین در اجرا و عملیاتی شدن با مشکل روبه روخواهد شد.

 پیشرفت در کار و زندگی

به گفته مهندس رضا زاده دباغ مدیرآزمایشگاه کنترل کیفی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی  بی نظمی مانع پیشرفت می شود و  افراد منظم راه و شیوه ای در پیش می گیرند که از انجام کارهای غیرضروری و وقت گیر صرف نظر کنند و بیشتر تمرکز خود را برآینده و هدف خود می گذارند و در این زمینه پیشرفت هم خواهند کرد.

به نظر نگارنده این مقاله و براساس گفت و گویی که با مدیران مجموعه انجام شده باید گفت که در زمینه آزمایشگاه، غذا و دارو  اهمیت یادگیری نظم و آثار و تبعات متعدد و مهم آن در بر کسی پوشیده نیست.

 نظم را نمی توان به صورت مقطعی و یا در یک زمان مشخص ایجاد کرد، بلکه باید در طول زمان در فرد شکل گیرد. چنانچه نظم در اثر تمرین و تکرار در افراد به صورت یک عادت آگاهانه در آید، از ثبات و دوام بیشتری برخوردار خواهد بود. ایجاد هر عادت و رفتار صحیح محتاج تمرین است و نمی توان انتظار داشت با وضع مقررات فوراً آن را به وجود آورد. همچنین پس از اکه منظم بودن به صورت یه ویژگی درونی در آمد برای استمرار آن تمرین و تکرار و تقویت لازم است.

 تحقیق و پژوهش در زمینه محصولات سلامت محور می بایست براساس نیازهای ضروری تک تک افراد جامعه درکشور و به ویژه در استان خوزستان با در نظر گرفتن ارتقای کیفیت محصولات  تولید داخل با تاکید بر تحقق شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است با نظم و انضباط خاصی در زمینه فرمولاسیون، شکل ظاهری و ذائقه مردم  انجام شود.

کاهش قاچاق با تحقیق و پژوهش مستمر امکان پذیراست

مهندس موسی ظهیری نژاد مسئول بازرسی و رسیدگی به شکایات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم در این زمینه عنوان کرد: تحقیق و پژوهش با موضوع فراورده های سلامت محور ضمن تامین معیشت و اقتصاد مردم باید متناسب با نیازهای ضروری و حال حاضر کشور با در نظر گرفتن ارتقای سلامت، کیفیت و محصولات تولید داخل ضمن تاکید بر تحقق شعار سال« حمایت از کالای ایرانی» با رویکرد نظم و انضباط خاص انجام شود نا منجر به تولید فراورده های قابل رقابت با محصولات خارجی گردد.

این مسئول می گوید: تحقیق و پژوهش باید بطور مستمر در سطح دانشگاه به ویژه در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز پیگیری و انجام شودو با تکیه بر خلاقیت و نوآوری نیروهای بومی و تولید با قیمت تمام شده پایین تری نسبت به مشابه خارجی کشور ما را از واردات خارجی خودکفا نموده و ضمن حفظ سلامتی مصرف کنندگان میزان فراورده های قاچاق نیز در سطح عرضه را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

حمایت از تولید داخلی در حوزه فناوری اطلاعات باعث ارتقای محصولات داخلی می شود

مهندس مرضیه حق دوست رئیس اداره آمار و فناوری اطلاعات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در این زمینه گفت: حمایت از تولید داخلی در حوزه فناوری اطلاعات باعث می شود تا به سطح رقابت با محصولات خارجی و مطرح برسیم.

وی افزود: اگرچه از لحاظ تکنولوژی و تحهیزات شبکه و سخت افزار، عقب هستیم اما چنانچه از نخبه های این عرصه که ایده و فکر و خلاقیت دارند در سایه تلاش و همت ، حمایت کنیم، قطعا در این زمینه به پیشرفت های قابل توجهی دست می یابیم.

این کارشناس پیشنهاد کرد: بهتراست چوب لای چرخ جوانان با انگیزه مان نگذاریم و حمایشان کنیم.

دعوت از سرمایه گذاران و صاحب نظران داخلی به منظور ایجاد و راه اندازی شهرک سلامت

البته یک کارشناس دارویی در این زمینه می گوید: در راستای فرمایش های مقام معظم رهبری پیرامون حمایت از کالای ایرانی و به منظور پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی یکی از اولویتهای برنامه های عملیاتی این معاونت دعوت از سرمایه گذاران و صاحب نظران داخلی به منظور ایجاد و راه اندازی شهرک سلامت از جمله کارخانجات داروسازی است .

وی بیان می کند: همچنین با تاکید رئیس دانشگاه و مقام عالی استانداری این مهم ضمن همکاری مرکز رشد فناوری های دارویی توسط جمعی از اساتید و پژوهشگران دانشکده داروسازی تحقق این مهم در حال انجام است.

نتیجه گیری

در پایان باید اذعان کرد: متاسفانه در کشورمان ، فرهنگ تحقیق و  پژوهش برخلاف فرهنگ آموزش، گسترش نیافته و نهادینه نشده است. اما فارغ از این نقاط ضعف در زمینه مسائل تحقیقی و پژوهشی، آنچه در این بحث بیشتر مورد توجه است، استفاده مفید و موثر از ظرفیت‌های موجود کارکنان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به منظور انجام اقدامات مدبرانه در بهبود

و پیشرفت این معاونت و تحقق شعار سال است.

ناگفته نماند چنانچه کارکنان معاونت در آغاز یا ادامه فرآیند پزوهشی خود، از  ظرفیت‌های پژوهشی گروهی استفاده کنند یقینا تصمیمات بهتری در زمینه ارتقای عملکرد معاونت گرفته خواهد شد.

 

نویسنده: حسین عبدالعزیزی

 

 

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : گفتگو
  • کد خبر : 175153
کلمات کلیدی