• 98/02/17 - 10:44
  • 30
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
وزير بهداشت:

وضعیت تولید دارو در کشور مطلوب است و كمبودي نداریم

 
 
وزير بهداشت گفت: در حال حاضر، وضعیت تولید دارو در کشور مطلوب است و كمبودي نداریم و امیدواریم بتوانیم این شرایط را ادامه دهیم.
 
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه مراسم رونمایی از 4 داروی ضد سرطان و ضد دیابت و در جمع خبرنگاران، گفت: داروهایی که امروز به عنوان ماده اولیه در حوزه سرطان و دیابت تولید شده‌اند، با همت عزیزانی در دو شرکت باران و البرز فارمد انجام شد و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در این تولید مشارکت داشته است. 
 
وزير بهداشت با بیان اینکه تولید این داروها به شکل قابل توجهی ارزبری را در واردات مواد اولیه دارو های ضد سرطان و ضد دیابت کاهش می دهد، افزود: امیدواریم که ما هم در حوزه سیاست حمایت از تولید داخل در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال حمایت از تولید داخل نامگذاری کردند، بتوانیم گام ‌های موثرتری را با حمایت و میدان داری بخش خصوصی در این زمینه برداریم.
 
دكتر نمکی درخصوص تولید انبوه این داروها تصريح كرد: داروهایی که امروز تولید شده، در حد تولید صنعتی بوده و قطعا هم در تولید انبوه داروهای خاص قابل استفاده است.
 
وزير بهداشت درخصوص نحوه حمایت از تولیدکنندگان داخلی دارو نيز گفت: بزرگترین حمایت ما این است که جلوی واردات داروهای مشابه داخلی را بگیریم. در عین حال، نظام بانکی، اقتصادی و اجرایی کشور هم باید با تولیدکنندگان داخلی همراه ‌تر شوند تا بنیه بیشتری را در تولید ملی داشته باشیم.
 
دكتر نمکی درخصوص تغییر قیمت ارز دارو گفت: فعالان اقتصادی دارو معتقدند که به دلیل بنیه اقتصادی پایین صنعت دارو، فعلا ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها راهگشای این عرصه است و اگر قیمت ارز را بالاتر ببریم به دلیل سرمایه در گردش بیشتری که صنعت نیاز دارد، دچار مشکل می شویم.
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: بنابراین ابتدا باید بتوانیم سرمایه در گردش صنعت دارو را تقویت کرده و سپس درباره تغییر نرخ ارز تصمیم گیری کنیم.
 
دكتر نمكي درخصوص وضعیت تولید دارو در کشور نیز اظهار كرد: در حال حاضر، وضعیت تولید دارو در کشور مطلوب است و كمبودي نداریم. البته مشکلاتی وجود دارد که تلاش می کنیم آنها را مدیریت کنیم تا به ویژه صنعت داخلی دارو دچار مشکل نشود. در حوزه داروهای وارداتی هم فعلا کمبود قابل توجهی نداریم و امیدواریم بتوانیم این شرایط را ادامه دهیم./٢٠٧
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 190029
کلمات کلیدی