• 98/07/24 - 07:25
  • 21
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون کل وزارت بهداشت در گفتگوی ویژه خبری:

پوشش همگانی سلامت در ایران در سال ٢٠٢٣ به ٨٠ درصد خواهد رسید

 

معاون کل وزارت بهداشت گفت: با حمایت دولت و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، همه مردم ملزم هستند، بیمه شوند و آبان ماه جاری از این سامانه بهره برداری خواهد شد.
 
به گزارش وبدا؛ دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با حضور دکتر المنظری، مدیرکل منطقه مدیترانه شرقی که با موضوع محورهای شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی برگزار شد، ضمن تشریح دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان کشورمان، گفت:  کشور ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان از نظر شاخص پوشش خدمات سلامت، با پوشش 71.7 درصد در جایگاه بالاتر از متوسط جهانی قرار دارد. 
 
وی افزود: برآورد سازمان جهانی بهداشت از شاخص پوشش خدمات سلامت کشور ایران این است که، در سال 2023 جایگاه ایران در منطقه EMRO به 80 خواهد رسید.
 
وی در ادامه گفت: با توجه به کاهش سرانه تولید ناخالص ملی، افزایش درصد یا سهم هزینه های عمومی سلامت از تولید ناخالص ملی و نیز کاهش درصد پرداختی از جیب از تولید ناخالص ملی بعد از اجرای طرح تحول سلامت، به دلیل کاهش مقدار سرانه تولید ناخالص ملی و کاهش سهم پرداختی از جیب از تولید ناخالص ملی، مقدار خالص پرداختی از جیب مردم هم به طور قابل توجه کاهش یافته است.
 
معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: بر این مبنا، شاخص رخداد هزینه‌های فقرزای سلامت بر اساس متد پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر کاهش خوبی در نسبت جمعیت مواجه شده با هزینه‌های فقرزای سلامت، اتفاق افتاده است، در سال 2017 نسبت به سال 2014، در تعداد افراد مواجه شده با هزینه‌های فقرزای سلامت 33.5 درصد کاهش وجود داشته است.
 
دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: نسبت جمعیت مواجه شده با هزینه‌های کمرشکن سلامت بر اساس متد توصیه شده اهداف توسعه پایدار یعنی رخداد هزینه‌های کمرشکن سلامت به‌صورت تجاوز پرداخت‌های مستقیم از جیب از 25 درصد کل هزینه‌های مصرفی خانوار که در سطح کل جمعیت روند کاهشی بسیار کمی داشته است، مقدار این شاخص در سال 2017 به 76.3 درصد رسیده است.
 
به گفته معاون کل وزارت بهداشت، 81 درصد عوامل مرگ و میر و سالهای از دست رفته عمر در ایران به دلیل بیماری های غیرواگیر است، در هر کشوری که به سمت توسعه یافتگی می رود مرگ و میر ناشی از بیماریهای عفونی کم می شود و امید به زندگی افزایش می یابد. 
 
دکتر حریرچی بیان کرد: در حال حاضر 60 درصد مردم کشور چاق هستند و 80  درصد مردم کم تحرکند. 
 
 
وی درخصوص مصرف قلیان نیز گفت: استعمال قلیان درحال افزایش است و متاسفانه در ایران مالیات سیگار کمترین مالیات در منطقه و جهان است و قیمت سیگار بسیار ارزان است، در تحریم ها همه چیز تحریم شده، اما ورود سیگار خارجی حتی تسهیل هم می شود؛ وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را می کند، اما متاسفانه مالیات بر خرده فروشی سیگار را تبدیل به درب کارخانه کردند که این موضوع به ضرر است.
 
وی افزود: در حوزه عوامل افزایش دهنده بیماری های غیر واگیر باید هوشیار باشیم؛ مثلا رشد سیگار را کنترل یا میزان نمک را در نان ها کم کنیم، چراکه نمک عامل افزایش فشار خون است. 
 
دکتر حریرچی ادامه داد: در نوشابه ها، 15 درصد قند را کاهش دادیم، اما این یک راه حل بسیار طولانی است که با تغییر سبک زندگی مردم تعیین می شود.
 
وی عنوان کرد: یکی از بسته های اصلی طرح تحول سلامت، افزایش پوشش بیمه ای بود، درحال حاضر، 91 و نیم درصد مردم کشورمان بیمه هستند، حتی مهاجرین قانونی داخل کشور هم بیمه شده اند، اما وجه دیگر این است که هشت و نیم درصد مردم ما هنوز بیمه نیستند؛ خوشبختانه دو ماه قبل آیین نامه بیمه اجباری مردم مبنی براینکه با حمایت دولت همه مردم ملزم هستند، بیمه شوند، تدوین و در آبان ماه جاری نیز از سامانه آن بهره برداری می شود و مردم می توانند به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند، چنانچه درآمد آنها زیر چهل درصد باشد، صددر صد حق بیمه آنها رایگان است، امیدواریم طی شش ماه پوشش بیمه ای را به حداکثر ممکن برسانیم
 
معاون کل وزارت بهداشت در پایان گفت: با حضور دکتر نمکی عمده اقدامات ما در حوزه بهداشت درحال انجام است؛ ما فشار خون 31 میلیون ایرانی را کنترل کردیم، درحال حاضر نیز موضوع ارتقای سلامت و جامعه محور کردن سلامت، با طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در راس اولویت ها قرار دارد، همچنین گسترش فعالیت های بهورزی نیز در دستور کار است.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اجلاس وزرای بهداشت ,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196132
کلمات کلیدی