• 98/09/24 - 14:23
  • 43
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
رییس اداره بودجه و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت:

پیشگیری از سوختگی نیازمند یک اقدام جمعی و همگانی است

رییس اداره بودجه و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: برای پیشگیری از سوختگی، نیازمند یک اقدام جمعی و همگانی بین دستگاه های مختلف، سازمان ها و مردم هستیم اما نقش وزارت بهداشت در این زمینه، محدود به درمان و مراقبت از بیماران است.

به گزارش وبدا، دکتر رضا رضایی در نشست خبری روز ملی مردمی پیشگیری از سوختگی در بیمارستان حضرت فاطمه(س) تهران، اظهار داشت: بیش از 90 درصد از بیماران سوختگی، توانایی پرداخت هزینه های درمان را ندارند اما بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت و با توجه به ردیف اعتباری کمک به بیماران سوختگی، هزینه های این بیماران در مراکز درمانی از صفر تا 100 درصد، رایگان می شود.

وی افزود: بیمارستان های سوختگی همواره از سوی وزارت بهداشت کمک می شوند. متاسفانه در هیچ از کتب درسی آموزش و پرورش و دانشگاه ها، سطری از آموزش های پیشگیرانه در زمینه سوختگی مشاهده نمی کنیم و هیچ یک از وزارتخانه هایی که عامل سوختگی در کشور هستند، در این زمینه کمکی نمی کنند.

رییس اداره بودجه و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت یادآور شد: سازمان تامین اجتماعی با وجود کارخانه های زیاد و جمعیت بالای تحت پوشش خود، حتی یک تخت سوختگی ندارد اما در وزارت بهداشت ابتدا وضعیت تخت های سوختگی در کشور را بررسی کردیم که تعداد زیادی تخت در کشور، استاندارد نبودند.

دکتر رضایی خاطر نشان کرد: هزینه احداث و تجهیز هر سوختگی در کشور، بیش از 5 میلیارد تومان است چون این تخت ها نیاز به امکانات ویژه از جمله سیستم هواساز ویژه، پرستار و دستگاه هایی مانند ونتیلاتور دارد. پس از استانداردسازی تخت های سوختگی، در وزارت بهداشت اقدام به گسترش این تخت ها کردیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر 83 بخش و مرکز سوختگی با 935 تخت بیمارستانی، 174 تخت ویژه سوختگی و 8 مرکز تک تخصصی سوختگی در کشور فعال است اما باید توجه و تمرکز خودمان را به حوزه پیشگیری معطوف کنیم و وزارتخانه هایی مانند آموزش و پرورش، نفت، صمت و نیرو باید در این زمینه کمک بیشتری کنند./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197937
کلمات کلیدی