• 97/11/21 - 09:57
  • 15
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
سخنگوی سازمان انتقال خون عنوان کرد:

چهار دهه با انتقال خون؛ از فروش خون پیش از انقلاب تا اهدای داوطلبانه و آگاهانه

 
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران حرکت از فروش خون به اهدای خون داوطلبانه و آگاهانه، همچنین ایجاد شبکه انتقال خون، زنجیره سرد و تامین نیاز بیماران تالاسمی را مهمترین دستاوردهای انتقال خون در چهل سالگی انقلاب دانست.
 
به گزارش وبدا به نقل از ایکنا، دکتر بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه این سازمان طی ۴ دهه پس از انقلاب اسلامی گام به گام روند توسعه و بالندگی را پیموده و هر تهدیدی را به فرصتی برای توسعه تبدیل کرده است، گفت: سازمان انتقال خون طی ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب توانسته با وجود تمامی تنش‌های سیاسی، اقتصادی و بین المللی که طی تمام این سال‌ها کشور را تحت تاثیر قرار داده روند توسعه را طی کرده و جایگاه خود را در بین کشور‌های دنیا و منطقه و نزد سازمان جهانی بهداشت ارتقا بخشد.
 
وی در ادامه بیان کرد: انتقال خون ایران توانست با تکاپوی بی وقفه علمی و فرهنگی، خون فروشی را که از پیش از تاسیس این سازمان در سال ۵۳ رواج داشت، به اهدای خون جایگزین و سپس اهدای خون صددرصد داوطلبانه و بدون چشمداشت بدل سازد و در این موضوع ۱۳ سال از کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی پیشی گرفت.
 
دکتر حاجی بیگی ادامه داد: با ارتقای سطح آگاهی عمومی و فرهنگ‌ سازی در زمینه اهدای خون داوطلبانه، شناساندن اهمیت رفتار‌های پر خطر به جامعه و زدودن باور‌های غلط از طریق برگزاری جلسات عمومی و جلب مشارکت نشریات، رسانه‌ها، سازمان‌های دولتی و غیر دولتی مردم نهاد و تلاش در جهت ارتقای رضایت‌مندی اهداکننندگان از بدو فعالیت تاکنون، جامعه اهداکنندگان در حال تبدیل شدن به جامعه اهداکنندگان آگاه و مستمر بوده و شاخص اهدای مستمر در سال ۹۷ را به بیش از ۵۹ درصد رسانده است.
 
سخنگوی سازمان انتقال خون یادآور شد: با گسترش فرهنگ اهدای خون و آگاهی بخشی به جامعه اهداکنندگان خون، با گذر از اهدای خون هیجانی و حرکت به سمت اهدای خون آگاهانه و مسئولانه، بیش از پیش سلامت خون تضمین می‌شود.
 
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه، این سازمان طی ۴ دهه تلاش موفق شده است به بهترین نحو توزیع عادلانه خون سالم و فرآورده‌های آن را در کشور محقق کند، گفت: این توزیع به گونه‌ای بوده که کیفیت و کمیت تامین خون و فرآورده‌های آن در تهران هیچ تفاوتی با دور افتاده‌ترین نقاط کشور ندارد.
 
وی تاکید کرد: توزیع عادلانه خون سالم و فرآورده‌های آن در کشور حاصل ۸ سال دفاع مقدس و نیاز مبرم به تامین خون است.
 
دکتر حاجی بیگی با تاکید بر فرهنگ ‌سازی اهدای خون و نیاز مبرم جامعه بر ایجاد شبکه انتقال خون پس از انقلاب، گفت: این شبکه به همراه تخصص انسانی، دانش طب انتقال خون و زیرساخت‌های فنی طی این ۴ دهه همگام با نهال انقلاب به رشد و بالندگی رسید.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر، این شبکه شامل زنجیره سرد انتقال خون، تقسیم بندی مناطق ۹ گانه انتقال خون برای نظارت بر تامین مناسب خون و فرآورده‌های آن در سطح کشور است.
 
دکتر حاجی بیگی ادامه داد: راه‌اندازی مراکز جامع اهدای خون برای به دست آوردن خون و فرآورده‌های آن به طور مستقیم از اهداکنندگان و تکریم مناسب و در شأن اهداکنندگان خون در پایتخت و سایر استان‌های کشور، قرار دادن استان‌های معین برای مهار شوک ناشی از حوادث غیر مترقبه از دستاورد‌های این شبکه قوی و نیرومند توزیع خون است که امکان تهیه خون، آزمایش‌های دقیق، دریافت پلاسما و پلاکت به روش فرزیس، آزمایش‌های ضروری مربوط به خون و فرآورده‌های آن و استاندارد بالا در این فرآیند را تضمین می‌کند.
 
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه این سازمان در حالی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیرد که تعداد زیادی از بیماران تالاسمی چند سالی است که جشن ۴۰ سالگی خود را پشت سر گذاشته‌اند، گفت: بیماران تالاسمی ۴ دهه قبل، رسیدن به سن نوجوانی برایشان یک رویا بود، اما امروز این بیماران مدت‌هاست چهل سالگی خود را پشت سر گذاشته اند و این مهم در سایه تلاش‌های سازمان انتقال برای تامین خون سالم و با کیفیت برای آن‌ها به دست آمده است. خوشبختانه در حال حاضر، ایران از جمله کشور‌های پیشتازی است که تمامی نیاز بیماران تالاسمی را توسط سازمان انتقال خون تامین می‌کند.
 
دکتر حاجی بیگی با بیان اینکه سازمان انتقال خون در ۴ دهه پس از انقلاب همواره در تلاش بوده تا کیفیت خون و فرآورده‌های خون را افزایش دهد، گفت: این سازمان با غربالگری دقیق و پیشرفته عوامل عفونی، چون ویروس هپاتیت و HIV را حذف و با تلاش، استفاده از خون اشعه دیده و گلبول شسته شده و کم لوکوسیت برای بیمارانی مانند بیماران تالاسمی که توان استفاده از خون کامل را ندارند را آسانتر کرده است.
 
وی ادامه داد: امروزه حتی برای بیمارانی که در اثر دریافت مکرر خون سیستم ایمنی بدنشان حساس شده یا گروه خونی نادری را استفاده می‌کنند، خون نادر به طور ویژه و با هزینه زیاد از اهداکنندگان نادر تهیه و به صورت رایگان در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.
 
سخنگوی سازمان انتقال خون یادآور شد: سلامت خون اهدایی در کشور با شیوه‌های غربالگری اهداکنندگان بار اولی، اجرای طرح واکسیناسیون اهداکنندگان علیه ویروس هپاتیت و افزایش کیفیت تست‌های غربالگری و شیوه‌های آزمایشگاهی، به ریسک صفر اهدای خون نزدیک شده است و هم اکنون طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت سلامت خون ایران همپای کشور‌های اروپایی و بالا‌تر از آمریکا است.
 
وی با بیان اینکه میزان اهدای خون از ۵۱۲ هزار واحد در سال ۵۷ به حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در سال رسیده است، گفت: در ایران به ازای هر یک هزار نفر جمعیت بیش از ۲۷ نفر اهداکننده خون وجود دارد.
 
وی، پالایش قراردادی پلاسما را از دیگر دستاورد‌های سازمان انتقال خون دانست و اظهار کرد: این کار ضمن صرفه جویی ارزی، ایران را به خودکفایی در دارو‌های پلاسمایی نزدیک کرده است.
 
دکتر حاجی بیگی در پایان افزود: انتخاب ایران به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت از دستاورد‌های علمی و تجربی و استقرار و گسترش نظام مراقبت از خون در ۹۰۳ بیمارستان کشور از دستاورد‌های اخیر سازمان انتقال خون است.302/226
  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 186885
کلمات کلیدی