• 98/09/24 - 15:08
  • 44
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد:

کاهش فقر و نابرابری با دستیابی به پوشش همگانی سلامت

دکتر حریرچی گفت: پوشش همگانی سلامت منجر به ریشه کنی فقر، تضمین آموزش و کاهش نابرابری می شود.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در نشست بزرگداشت روز ملی پوشش همگانی سلامت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به اینکه رهبران جهان در جلسه عالی رتبه سازمان ملل متحد در مورد پوشش همگانی سلامت، جامع ترین بیانیه در خصوص سلامت را تصویب کردند، گفت: همه ما در تضمین مسئولیت پذیری رهبران نسبت به وعده ها و عملی شدن آنها نقش اساسی داریم و می توانیم با دستیابی به UHC فقر را نابود کنیم، رشد اقتصادی و اشتغال را تضمین کنیم و شاهد کاهش نابرابری در جامعه باشیم.

وی در ادامه افزود: پوشش همگانی سلامت باید مبتنی بر مالکیت ملی کشوری باشد و امید دارم که کشور ایران با جمعیت 83 میلیون نفری، جزو اولین کشورهای درحال توسعه باشد که به پوشش همگانی می رسد.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: موضوع دیگری که تا سال 2023 هدفگیری شده، این است که هزینه های کمرشکن سلامت بالاتر نرود و هزینه های فقرزا به صفر برسد و پوشش همگانی سلامت بعنوان یک اصل برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار، نه تنها برای اهداف مرتبط با سلامت بلکه برای ریشه کردن فقر و تضمین آموزش و کاهش نابرابری باشد.

به گفته دکتر حریرچی، بر اساس پوشش همگانی سلامت، همه افراد در همه جوامع باید به خدمات سلامت با کیفیت و مقرون به صرفه دسترسی داشته باشند تا پوشش همگانی سلامت به واقعیت تبدیل شود که در این خصوص باید ظرفیت سازی کنیم .

وی تضمین رهبری سیاسی فراتر از سلامت، کیفیت بالای مراقبت، سرمایه گذاری بیشتر و بهتر و حرکت جمعی را موضوعات کلیدی جنبش پوشش همگانی سلامت ذکر کرد و گفت: نظام سلامت را باید تاب آور کنیم و هنر آن است که در شرایط سخت بتوانیم کار را مدیریت کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: حوزه سلامت در همه سطوح باید شفاف باشد و لازم است که ظرفیت های نظارتی افزایش پیدا کند چرا که این موضوع در کشورهای درحال توسعه پایین است.

دکتر حریرچی در پایان با اشاره به اینکه خوشبختانه به لحاظ پوشش دسترسی به خدمات سلامت وضعیت مناسبی داریم، گفت: از نظر هزینه های کمر شکن سلامت وضعیت خوبی نداریم که امیدواریم با همکاری سازمان برنامه در 5 سال آینده رو به پایین و به صفر برسانیم و تلاش مان را جهت دستیابی به پوشش همگانی سلامت تا سال 2023 گسترش دهیم.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197941
کلمات کلیدی