• 98/10/23 - 10:53
  • 28
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

بودجه تحقیقاتی ایران در GDP از 0.5 به حدود 0.3 درصد کاهش یافته است


قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی از سال ۷۴ و به همت مرحومه دکتر صانعی برگزار شد و در ۲۵ سال گذشته، شاهد رشد و شکوفایی پژوهش در کشور بوده ایم به گونه ای که در سالهای گذشته، بخش فناوری های نوین و از دو سال پیش تا کنون مراکز رشد و فناوری دانشگاه ها در این جشنواره حضور داشتند.

به گزارش وبدا، دکتر شاهین آخوندزاده در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در کشور ۸۸ هزار عضو هیات علمی فعالیت دارند که حدود ۲۰ هزار نفر از آنها در وزارت بهداشت و ۶۸ هزار نفر نیز در وزارت علوم فعال هستند و عمده فعالیت اعضای هیات علمی در وزارت بهداشت، ارائه خدمات درمانی است.

وی افزود: در بخش علوم اجتماعی در وزارت علوم، ۲۰ هزار عضو هیات علمی فعالیت دارند و در سال ۲۰۱۸ در علوم اجتماعی در رتبه بندی جهانی از نظر تعداد مقالات در رتبه ۳۰، از نظر شاخص H-Index در جایگاه ۴۴ و در منطقه در رده سوم قرار گرفته ایم و این وضعیت همانند ۲۵ سال پیش علوم پزشکی است اما در حوزه داروسازی در سال ۲۰۱۸ از نظر تعداد مقالات در رتبه ۸ دنیا، از نظر استنادات علمی در جایگاه ۷ و در منطقه در جایگاه نخست قرار داریم.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بودجه تحقیقاتی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی ۱۰۰۰ میلیارد تومان و وزارت علوم، سه هزار میلیارد تومان است. در ترکیه حدود یک درصد از GDP به بخش تحقیقات و پژوهش اختصاص می یابد در حالی که وضعیت ایران در این زمینه مناسب نیست.

دکتر آخوندزاده یادآور شد: در حال حاضر بودجه پژوهش در ترکیه ۷ میلیارد دلار و سهم بودجه های تحقیقاتی دانشگاه های دولتی این کشور، دو و نیم میلیارد دلار است و درصد بودجه تحقیقاتی  ترکیه در GDP از ۰.۶ به حدود یک درصد رسیده در حالیکه بودجه تحقیقاتی ایران در GDP از .۰۵ به حدود ۰.۳ کاهش یافته و محققین کشور نسبت به ۲۵ سال پیش در پژوهش، فقیرتر شده اند و گاهی قادر به پرداخت حق الزحمه همکاران خود نیستند.

وی در پایان یادآور شد: تعداد مقالات شاخص ایران در ماه ژانویه ۲۰۲۰ میلادی، ۲۳۲۴ مورد و در عربستان سعودی ۲۶۴۵ مورد بوده است بنابراین عدم توجه به بودجه های پژوهشی به کمیت و کیفیت تحقیقات و پژوهش ها آسیب می زند./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 198763
کلمات کلیدی