• 98/10/23 - 10:45
  • 13
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
با حضور معاون کل وزارت بهداشت برگزار شد؛

جلسه تبادل نظر درخصوص راه های بومی سازی و مدیریت اجرای نظام پرداخت براساس گروه های تشخیصی


جلسه تبادل نظر در خصوص راه های بومی سازی و مدیریت اجرای نظام پرداخت براساس گروه های تشخیصی با حضور معاون کل وزیر بهداشت، معاون درمان و مدیران ارشد وزارتی و روسای دانشگاه های علوم پزشکی، در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد.

 به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در این جلسه با اشاره به اهمیت اجرای نظام پرداخت مبتنی بر گروه های تشخیصی در مراکز درمانی کشور گفت: در اسناد بالادستی، به نظام مبتنی بر گروه های تشخیصی به عنوان یکی از ارکان اصلی اشاره شده و در برنامه های وزارت بهداشت در دولت های یازدهم و دوازدهم به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

اهمیت اجرای نظام پرداخت مبتنی بر گروه های تشخیصی در مراکز درمانی کشور

معاون کل وزیر بهداشت گفت: تقریباً تمام کشورهای توسعه یافته از این روش استفاده می‌کنند و اکنون با توجه به نظر وزیر و تولیت وزارت بهداشت به عنوان یک اولویت مطرح است.

دکتر حریرچی افزود: دو نکته مثبتی که در حال حاضر اجرای برنامه را امکان پذیر می سازد وجود دانش فنی کافی در خصوص این نوع نظام پرداخت در داخل کشور و همچنین وحدت و یکپارچگی جهت اجرای آن در همه سطوح دیده می شود.

وی ادامه داد: هماهنگی میان وزارت بهداشت، سازمان های بیمه گر با همدلی دانشگاه های علوم پزشکی فرصت طلایی ایجاد کرده تا با حمایت همه جانبه وزارت بهداشت بتوان اجرای آن را پیش برد. این امر جزو مهمترین اموری است که در اجرای آن شکی نیست.

در این جلسه دکتر جان بابایی معاون درمان با اشاره به نقش حاکمیتی و سیاستگذاری وزارت بهداشت در اجرای برنامه پرداخت مبتنی بر گروه های تشخیصی در کشور گفت: وزارت بهداشت به عنوان یک سیاستگذار، با بهره‌مندی از افراد توانمندی که در دانشگاه‌ها حضور دارند می تواند به نتیجه مطلوب در اجرای این برنامه دست یابد.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: گام های بسیار بلندی به همت دانشگاه های علوم پزشکی کشور برداشته شده است. ازجمله ارسال الکترونیک اسناد بیمارستان‌ها به سازمان های بیمه گر که با تلاش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به درستی صورت گرفته و آموزش های لازم  به سایر دانشگاهها به کمک این دانشگاه ارائه شده است. اکنون به این نقطه رسیده ایم که انشاالله تا پایان سال تمام دانشگاه‌ها اسناد را به صورت الکترونیک ارسال نمایند.انجام استحقاق سنجی با کمک سازمان های بیمه گر و دانشگاه‌ها

دکتر جان بابایی افزود: همچنین در بازدیدهایی که به صورت دوره ای از بیمارستان ها  صورت می گیرد شاهد کارهای بزرگی بوده ایم. استحقاق سنجی نیز از اموری بوده که خوشبختانه با کمک سازمان های بیمه گر و دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد. خوشبختانه پتانسیل خوبی در خصوص پرداخت مبتنی بر گروه های تشخیصی وجود دارد که اقدامات خوب، ابتکاری و عملکرد مناسب صورت گرفته در دانشگاه ها موید آن است.

دکتر جان بابایی گفت: با کمک همکاران خودمان در سازمان بهداشت جهانی، مدلی از ساختارهای بیمارستان های مردم محور طراحی شده  است که طیق تفاهم نامه RC66 که در نشست منطقه ای امرو EMRO به امضا وزیر بهداشت رسید از این پس جزو کشورهایی هستیم که بر اساس این ساختار حرکت خواهیم کرد.

الگو گیری و بومی سازی سیستم های پرداخت مبتنی بر گروه های تشخیصی از کشورهای مشابه

دکتر جان بابایی ادامه داد: در پرداخت مبتنی بر گروه های تشخیصی از کشورهای مشابه می توان الگو گرفت اما باید بومی سازی در کشور صورت گیرد.

برای اجرای نظام مبتنی بر تشخیص راههایی از جمله کدینگ خدمات و ثبت داده ها، طبقه بندی و هزینه یابی وجود دارد

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برای اجرای نظام مبتنی بر تشخیص چندین گام وجود دارد که مهم ترین آن، کدینگ خدمات است و ما در این زمینه گام های خوبی برداشتیم و جزو کشورهای پیشرو در زمینه ICD11 هستیم. در گام بعدی ثبت داده ها، طبقه بندی و هزینه یابی است. ما افراد صاحب‌نظر و فرهیخته ای داریم که باید از ظرفیت آنها استفاده کرد و در قالب تیم های فنی و کمیته علمی از آنان بهره برد.

وی تاکید کرد: با توجه به پتانسیل و ظرفیت بسیار خوب نیروی انسانی، کار جمعی با همکاری وزارت بهداشت، سازمان های بیمه گر و دانشگاه ها صورت خواهد گرفت.

گفتنی است در این جلسه پس از اعلام اهداف و کلیات مزایای نظام خرید خدمت از سازمان های بیمه گر توسط معاون کل، معاون درمان و تشریح برنامه های آتی از سوی مدیر کل دفتر ارزیابی فناوری، تدوین استاندارد و تعرفه سلامت و کارشناسان مربوطه، روسای دانشگاه ها و معاونین نظرات، پیشنهادات و ابهامات موجود در این برنامه مطرح شد.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 198761
کلمات کلیدی