• 1398/02/14 - 14:25
  • 354
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خبر داد:

ساماندهی قراردادهای شرکت های ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، گفت: اجرای نظام سلامت الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت در واقع هدف نیست، بلکه ابزاری در جهت برداشتن گام های وسیع تر است.
 
به گزارش وبدا، دکتر حمیدرضا صفی خانی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهار کرد: هدف ما از پیاده سازی پرونده الکترونیک سلامت، شکل گیری تمامی نظام های ارتقای سلامت است و پس از سال ها، این موضوع یک فرصت تاریخی برای اجرای نظام سلامت الکترونیک محسوب می شود.
 
وی افزود: اجرای نظام سلامت الکترونیک یکی از سه اولویت اصلی وزیر بهداشت بوده و ساختار لازم آن در سطح ستاد و دانشگاه ها فراهم شده است.
 
دکتر صفی خانی بیان کرد: اجرای نظام سلامت الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت در واقع هدف نیست، بلکه ابزاری در جهت برداشتن گام های وسیع تر است. هر آنچه که در کاغذ انجام می شد، در این نظام در قالب الکترونیک فراهم می شود، تا بر مبنای آن تصمیم گیری های درست صورت گیرد. همچنین، ارتقای کیفیت، ارتقای کارایی، کاهش هزینه و مشارکت مستقیم مردم در ارتقای سبک زندگی از ویژگی های آن است و اجرای آن، نظارت مبتنی بر اطلاعات را فراهم می کند.
 
رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با بیان اینکه اولین گام در جهت شکل گیری نظام سلامت الکترونیک، ملحق کردن دانشگاه های باقی مانده به سامانه الکترونیک سلامت و تکمیل اطلاعات و پیگیری اتصال قطعی مراکز است، افزود: با این اقدام، می توان نظام ارجاع را شکل داد.
 
دکتر صفی خانی گفت: استقرار نظام ارجاع از سطح یک به دو، برقراری امکان ارسال الکترونیک اسناد به سازمان های بیمه گر، استحقاق سنجی هویت و استحقاق سنجی خدمت، از محورهای برقراری پرونده الکترونیک سلامت است. اولین گام در تشکیل پرونده الکترونیک سلامت نیز هویت سنجی است که با انجام آن اتصال به شبکه بهداشتی و استحقاق خدمت و نظام ارجاع از سطح ۱ به ۲ فراهم می شود، در حال حاضر، این روند در 6 دانشگاه در حال انجام است. 
 
وی افزود: هر اتفاقی که در زمینه سلامت رخ می دهد، از پیش از تولد تا بعد از مرگ، در این نظام ثبت خواهد شد تا براساس آن، تصمیمات صحیح اتخاذ شود. 
 
رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت در تلاش است به منظور یکپارچگی خدمات، قراردادهای شرکت های ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات را ساماندهی کند تا برنامه ریزی ها در جهت ایجاد تفاهم نامه ای برای بستن قراردادهای پشتیبانی توسط دانشگاه ها و در جهت تسهیل نظارت، صورت گیرد.
 
وی افزود: همچنین ایجاد نظام نوبت دهی الکترونیک به شکل متمرکز یکی از مهمترین سرویس های الکترونیک است که دانشگاه ها به عنوان متولی عمل می کنند.
 
دکتر صفی خانی در پایان بیان کرد: سیستم فناوری اطلاعات در مراکز سرپایی، داروخانه ها و آزمایشگاه ها نیز مبتنی بر بار مراجعات طراحی خواهند شد./219/207
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 189881
کلمات کلیدی