• 98/05/28 - 13:25
  • 46
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون کل وزارت بهداشت:

شهرداری در زمینه‌ زیرساخت‌های حوزه سلامت به ویژه در حاشیه شهرها کمک کند

معاون کل وزارت بهداشت گفت: کلانشهر تهران در حوزه سلامت در مقایسه با مناطق روستایی شرایط مطلوبی ندارد، از شهرداری تقاضا داریم که در زمینه‌ زیرساخت‌های حوزه سلامت در ارائه‌ خدمات به ویژه در حاشیه شهرها به ما کمک کند.

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی، صبح امروز پس از شرکت در رکاب زنی نمادین همراه با شهردار تهران و رییس کل سازمان نظام پزشکی و جمعی از پزشکان، در مراسم امضای تفاهم‌ نامه بین شهرداری تهران و سازمان نظام پزشکی، گفت: نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران با توجه به تعهد پوشش همگانی سلامت تا سال ۱۴۰۴، درصدد است، به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه در این امر پیشرو باشد.

وی افزود: وزارت بهداشت تلاش می کند در پنج سطح خدمات که شامل، ارتقای سلامت، پیشگیری، درمان، توانبخشی و زندگی قبل از مرگ است، اقدامات مناسبی را بدون در نظر گرفتن شرایط قومیتی، نژادی و مالی مردم، انجام دهد.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه کلانشهر تهران در حوزه سلامت در مقایسه با مناطق روستایی شرایط مطلوبی ندارد، خاطرنشان کرد: در حوزه خدمات شهری در بعضی کلانشهرها مانند تهران، همچنان برخی مشکلات وجود دارد که در مقایسه با روستاها این امر تعجب برانگیز است. در حال حاضر، در حوزه خدمات در زمینه رشته‌ های تخصصی، ۴۰ درصد متخصصین در تهران هستند، اما چنانچه در همین منطقه‌ای که اکنون در آن حضور داریم، بخواهیم به دنبال متخصص داخلی یا عمومی بگردیم با مشکل مواجه خواهیم شد. در این زمینه باید به دنبال عادلانه کردن ارائه‌ خدمات در تهران باشیم.

وی ادامه داد: در حاشیه شهر تهران، وضعیت سلامت چه برای افراد ساکن در آن مناطق و چه برای افرادی که از شهرها به این مناطق رانده شده‌اند، مناسب نیست. با اینکه مراقبین سلامت در این مناطق فعال هستند، اما همچنان مشکل دسترسی به خدمات وجود دارد.

دکتر حریرچی با بیان اینکه ۵۹.۵ درصد مردم تهران یا چاق بوده یا اضافه وزن دارند، افزود: مشکلاتی نظیر چاقی و آلودگی هوا در تهران نسبت به سایر نقاط بیشتر است. همچنین، ۲۴ درصد و به تعبیری دیگر، ۳۲ درصد مردم در این کلانشهر، نیاز به مداخلات روانشناسی و روانپزشکی دارند. البته این بدان معنا نیست که مشکل روانپزشکی آنها حاد و جدی است.

وی در ادامه مشکل دیگر حوزه سلامت را تاسیس درمانگاه‌ های متعدد توسط نهادهای مختلف دانست و گفت: از آنجا که دستمزد دولتی برای همه پزشکان کافی نیست، برخی نهادها اقدام به تاسیس درمانگاه‌هایی می‌ کنند که می‌ توانند پزشک را با دستمزد بالاتر جذب کنند. گاهی سرانه بیمه تکمیلی در این درمانگاه‌ها چندین برابر درمانگاه‌های عادی است. از آنجایی که سطح دستمزد باید میان بخش‌ های مختلف یکسان باشد، این موضوع از سال ۱۳۹۶ به شکل قانون در آمده و ملزم به رعایت آن هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در طرح تحول نظام سلامت، توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی حاشیه شهر با روند مطلوبی پیش رفت، به عنوان مثال، ۲۵۰۰ مرکز بهداشتی درمانی و ۲۴ هزار تخت بیمارستانی در کشور ایجاد کردیم.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 194263
کلمات کلیدی