• 98/12/07 - 17:56
  • 80
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس سازمان اوژانس کشور اعلام کرد:

آمادگی تیم های عملیاتی ویژه برای خدمت رسانی به مبتلایان احتمال به کروناویروس


رییس سازمان اوژانس کشور گفت: مردم باید شست و شوی مکرر دست ها را جدی بگیرند، اگر کسی علائم سرما خوردگی، تب، سرفه و بدن درد دارد، به خودی خود، نکات بهداشتی را رعایت کرده و از دیگران فاصله بگیرد.

به گزارش وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند درخصوص جدیدترین اقدامات و تمهیدات اورژانس کشور برای مقابله با کروناویروس جدید، بیان کرد: در راستای خدمت رسانی سریع به مردم در ارتباط با کروناویروس جدید، علاوه بر دستورالعمل های پیشگیری که از طریق وزارت بهداشت به اطلاع عموم مردم و ادارات رسیده، تیم های عملیات ویژه نیز تشکیل شده است. برای مثال، در این راستا، در تهران 50 آمبولانس و 50 تیم عملیاتی تدارک دیده شده است.

وی افزود: این تجهیزات کاملا مجهز بوده و امکانات لازم برای خدمت رسانی به مردم را داشته و هرجایی که لازم باشد، افراد را از بیمارستانی به بیمارستانی دیگر، از منزل به بیمارستان و از مراکز جامع سلامت به بیمارستان، منتقل می کند.

وی با بیان اینکه خدمت رسانی توسط تیم ویژه علاوه بر 115، از طریق خطوط تلفنی مستقل انجام می شود، اظهار کرد: همچنین، در هر شهری بیمارستان ویژه کروناویروس تجهیز شده که آمادگی پذیرش و خدمت رسانی به موارد مثبت کروناویروس را دارد.

وی با بیان اینکه در تهران 18 مرکز درمانی به کروناویروس اختصاص پیدا کرده است، گفت: همزمان با بیمارستان هایی که درحالت آماده باش هستند، دو بیمارستان نظامی هاجر و بعثت در تهران نیز در این رابطه آمادگی پذیرش بیماران را داشته و در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد.

دکتر کولیوند با اشاره به همکاری کلیه دستگاه ها در موضوع کروناویروس، بیان کرد: در حال حاضر، تعدادی از بیماران مداوا شده و مرخص شده اند و می توان گفت، همکاران ما در حوزه سلامت، به طور شبانه روزی کار می کنند.
 
رییس سازمان اوژانس کشور خاطرنشان کرد: امروز نیز با حضور نمایندگان برخی دستگاه های اجرایی، جلساتی درخصوص مدیریت تجمعات و شرایط کنترل و پیشگیری در زندان ها، راه آهن ها، فرودگاه ها، متروها و سایر موارد، برگزار شد و در این جلسه، دستورالعمل هایی صادر شده که ابلاغ خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه پیشگیری از کروناویروس بسیار ساده است، گفت: مردم باید شست و شوی مکرر دست ها را جدی بگیرند، اگر کسی علائم سرما خوردگی، تب، سرفه و بدن درد دارد، به خودی خود، نکات بهداشتی را رعایت کرده و از دیگران فاصله بگیرد.

دکتر کولیوند با بیان اینکه ماسک در افراد سالم ضرورتی ندارد، اما بیماران حتما از ماسک استفاده کنند، گفت: لازم است مردم در این راستا آرامش خود را حفظ کنند و با سیستم بهداشت و درمان همکاری کنند و چنانچه در مورد کروناویروس سوالی دارند، با شماره 190 تماس بگیرند. این سامانه پاسخگوی تمامی سوالات مردم است. شماره انتقال بیمار در شرایط اضطرار نیز، 115 است.

وی گفت: برای آموزش طلبه ها نیز برنامه ریزی ویژه ای انجام خواهد شد تا در ایام ماه رجب و رمضان که برای سخنرانی به نقاط مختلف می روند، اطلاعات لازم درخصوص پیشگیری از ابتلا به کروناویروس را به مردم انتقال دهند.

دکتر کولیوند درخصوص بازدید از بیمارستان ها اظهار کرد: در بیمارستان ها وضعیت خدمت رسانی مطلوب است، تعدادی از بیماران بستری در بیمارستانی های قم مرخص شده اند و در بیمارستان مسیح دانشوری نیز تعدادی از بیماران از بخش مراقبت های ویژه به قرنطینه منتقل شده اند.

وی با تاکید براینکه بهترین راهکار، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است، درپاسخ به سوالی مبنی براینکه  چنانچه فردی علائمی در خود مشاهده کرد، باید چه کند؟ گفت: مردم می توانند از طریق شماره 190 اطلاعات لازم را دریافت کنند، افرادی که علائمی مانند تنگی نفس، تب یا تندی تنفس را در خود مشاهده می کنند، به مطب ها و مراکز جامع سلامت مراجعه کنند. در این مراکز تیم های عملیاتی ویژه برای این خدمات درنظر گرفته است و چنانچه بیمار نیاز به انتقال داشته باشد، از مراکز به بیمارستان های مرجع منتقل می شوند و در بیمارستان از آنها تست گرفته می شود. یا اینکه با سامانه 115 تماس بگیرند. اما خواهش ما این است که این سامانه را زیاد مشغول نکند، چراکه 115 برای فوریت های پزشکی درنظر گرفته شده و چناچه مشغول باشد، ممکن است بیمار دیگری که وضعیت اورژانسی تری دارد، از خدمت بازبماند. بنابراین افراد می توانند به مطب ها و مراکز جامع سلامت و اورژانس بیمارستان ها مراجعه کنند. /207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199986
کلمات کلیدی