• 98/09/23 - 10:28
  • 50
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس سازمان اورژانس کشور خبر داد:

مسمومیت 2328 نفر با گاز منوکسید کربن از ابتدای مهر تا 22 آذر امسال/ جان باختن 106 نفر بر اثر مسمومیت با گازمنوکسید کربن در کشور از ابتدای فصل سرما تا کنون

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: از ابتدای مهرماه تا روز گذشته، 2328 نفر در کشور دچار گازگرفتگی و مسمومیت با CO (منوکسیدکربن) شده اند که بیشترین تعداد مسمومین به ترتیب مربوط به استان های تهران با 489 نفر، خراسان رضوی با 258 نفر، فارس با 231 نفر و آذربایجان شرقی با 184 نفر بوده است.

دکتر پیرحسین کولیوند در گفتگو با خبرنگار وبدا با اعلام این خبر، اظهار داشت: از ابتدای مهر ماه تا روز گذشته، 1700 نفر از مسمومین با گاز منوکسیدکربن توسط آمبولانس های اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی کشور انتقال داده شدند که بیشترین مسمومین اعزامی در استان های خراسان رضوی با 224 نفر، تهران با 222 نفر، آذربایجان شرقی با 169 نفر و فارس با 160 نفر بوده است.

وی با بیان اینکه در این بازه زمانی متاسفانه 106 نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست داده اند، بیشترین میزان فوتی ناشی از این گاز را مربوط به استان های آذربایجان شرقی با 13 نفر، اصفهان با 12 نفر و فارس با 10 نفر عنوان کرد.

رییس سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: همزمان با سرد شدن هوا و نصب وسایل گرمایشی در منازل و اماکن مختلف شاهد افزایش موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن در کشور هستیم و مهمترین اماکن شایع تجمع این گاز در حمام، کابین وسایل نقلیه و مکان های سرپروشیده و فاقد تهویه مناسب است.

دکتر کولیوند اضافه کرد: گاز منوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده ترین منبع تولید آن، سوختن ناقص نفت و گاز است اما در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصا در محیط های بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود. همچنین استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند.

وی یادآور شد: علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن شامل سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ و احتمالا درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج، اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و در برخی موراد تنگی مردمک چشم است. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته مانند فلج عضوی یا اختلال قوای مغزی شود و مسمومیت شدید با این گاز، می تواند کشنده باشد.

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: در صورت برخورد با موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن باید مصدومان را سریعا از محیط گازگرفته خارج کرد، پس از خارج کردن مصدوم از محیط آلوده، سریعا با اورژانس 115 تماس گرفت و علائم حیاتی مصدوم یا مصدومان را کنترل و از باز بودن راه هوای هوایی، اطمینان حاصل کرد./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197859
کلمات کلیدی